Kadınların aybaşı hallerindeki süre içerisinde namazın kazası olmuyorsa aynı durum Ramazan orucu içinde geçerlimidir? Ay halinde olan bir kadın Ramazan orucu tutabilirmi?

Mustafa İslamoğlu Hocaefendi cevaplandırıyor;


Video Özeti

Soru : Kadınların ay hallerindeki süre içerisinde namazın kazası emr olunmamışsa Ramazan orucunda da aynı ruhsat geçerli midir?

Cevap : Hayır, Ramazan orucunun kazası emr olunmuştur. Hz. Aişe Rasulullah (s.a.v.) Efendimizin vefatından sonra bir tartışma sırasında öyle diyordu değil mi? O hadis kaza ile ilgilidir. Yoksa adetli kadının orucu ile ilgili değildir. Yani “Namaz kılmaz, kaza etmezdik. Oruç tutmaz, kaza ederdik.” O zaman bu konuda daha öncede söylemiştim zaten; kendinizi iyi hissediyorsanız oruç tutarsınız, kazaya bırakmazsınız. Kötü hissediyorsanız Oruç tutmazsınız gününe gün kaza edersiniz. Adetli kadının oruç tutmasının delili Kur’an’dandır. Bu meseleyi Kur’an halletmiştir. Kur’anda Bakara suresindeki “yes’elûneke anil mahîd(mahîdi), kul huve ezen” (Sana hayızdan soruyorlar; De ki o rahatsızlıktır) (Bakara, 222) ayet-i kerimesi hayızı rahatsızlık olarak ifade eder. Hatta “Eza” rahatsızlığın bir çeşididir, bir türüdür. Rahatsızlık, hastalığın bir türüdür zaten. Hastanın orucu hakkında Kur’anda bir ayet vardır. (Bakara suresi 184 ncü ayet) Peki adetli kadın neden tavaf edemez? Tavaf, namazın bir türüdür ve tavaf için abdest şarttır. Abdestsiz namaz olmaz, Abdestsiz tavaf olmaz. (Yani malumdur ki abdesti bozan şeyler, orucu bozmaz. Admin)

Yani hastanın orucu hakkındaki Kur’an’ın hükmü açıktır. Nedir o? “fe men kane minküm merıdan ev ala seferin fe ıddetüm min eyyamin uhar” (Sizden kim hasta ya da yolcu olursa, tutmadığının sayısı kadar diğer günlerde oruç tutar) (Bakara, 184)

Bu deliller yeterlidir. Kat’i deliller varken zanni delille amel olmayabilir demek suç değildir. Aksine usûle uygun davranmaktır.

Bu yazı bugün 0, toplamda 9.759 kez okundu. Son okunma tarihi ise 15.04.2014

Bu yazı için yapılan aramalar :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>