Lohusa olan bir kadın oruç tutabilirmi? Kadınların özel hallerinde oruç tutmaları mümkünmüdür?

Mustafa İslamoğlu Hocaefendi cevaplandırıyor;


VİDEO ÖZETİ

Soru : Kıymetli Hocam, eşim lohusa. Oruç tutabilir miyim diyor ve çok istiyor. Klasik fıkıh kitaplarında tutulmaz diyor ancak tatmin olmadık. Siz bu konuda ne dersiniz?

Cevap : Aziz dostum, sevgili kardeşim… Bunu o kadar çok izah ettim, o kadar açıkça ilan ettim ki, siteme şöyle girip tıklasanız sual cevaplar içinde gözünüzün içine bakıyor orda. Özel halde oruç başlığı altında. Dolayısıyla bu konuda Kur’an’dan yola çıkarak, Hz. Aişe’den Peygamberimiz (s.a.v.) ağzından değil, Allah Rasulü vefat ettikten sonra Hz. Aişe’nin yorumuna dayalı bir tek hadise dayanarak oluşmuş klasik fıkhımızın dışında, Kur’an’daki Bakara Suresinin 184 ncü ayetine dayanarak yapılmış yeni bir yorum için oraya başvurabilirsiniz. Dediğim gibi klasik İmamlarımızın yorumlarıyla hareket eden başım gözüm üstüne. Kavga etmeyin lütfen bu konuda. Vay tutulurdu, tutulmazdı meselesi için kavga edilmez. Bu da Kur’andan yola çıkarak yapılmış yeni bir yorum. Kavga etmeye hiç gerek yok, hele hele iftira etmeye hiç gerek yok. Ahret var diyorum, sadece onu diyorum, ahret var. Bir gün öleceğiz ve hesaba çekileceğiz. Eğer ahrete iman ediyorsak birbirimizin kanına ekmek doğramayalım. Ne olursunuz.

 

Bu yazı bugün 0, toplamda 734 kez okundu. Son okunma tarihi ise 12.04.2014

Bu yazı için yapılan aramalar :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>